Quantcast
Channel: Istarski domovi zdravlja
Viewing all 196 articles
Browse latest View live

Na skupu „Multidisciplinarni pristup u unapređenju oralnog zdravlja“ u Puli predstavljen projekt „Istra bez karijesa“

$
0
0

U Puli je 14. lipnja održan stručni skup „Multidisciplinarni pristup u unapređenju oralnog zdravlja“ u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo istarske županije, na kojem  se  je govorilo o važnosti preventive karijesa , ranog  liječenja i redovitih kontrolnih pregleda . Na skupu je  Kristijan Dujmenović dr.dent med,   voditelj Ispostave Pula prezentirao  projekt „ Istra bez karijesa“ koji Istarski domovi zdravlja provode na području cijele Istre. Koncepcija projekta i rezultati koje je pokazao već nakon godine dana provođenja pobudili su veliki interes stručnjaka, budući da je Istarska županija jedina u Hrvatskoj koja ima projekt sveobuhvatne i integrirane prevencije karijesa i zaštite oralnog zdravlja djece. 

 


Donacija bolesničkih kreveta Lige protiv raka Pula

$
0
0

Dana 28.06. u posudionici medicinskih pomagala u Zagrebačkoj ulici izvršena je primopredaja bolesničkih kreveta koje je Liga protiv raka Pula donirala posudionici, radi se o četiri kreveta ukupne vrijednosti 12.500,00 kuna. Potreba za bolesničkim krevetima u Istri je vrlo velika, a posudionica medicinskih pomagala koja djeluje pri Istarskim domovima zdravlja u velikoj mjeri ublažava nestašicu svih medicinskih pomagala, a osobito bolesničkih kreveta za kojima je i najveća potražnja. Sa ova četiri kreveta, ukupan broj kreveta koji se posuđuju je 115, ali i to je još uvijek nedovoljno za velike potrebe.  Krevete su predali predsjednik Lige protiv raka Pula, Boris Kopić i Olga Rojnić, članica Lige protiv raka. Cilj je da električni medicinski kreveti ne budu iznimka u kućama pacijenata već standard koji će biti moguće ostvariti  čim pacijentu bude potrebna zdravstvena njega u kući.

SVJETSKI TJEDAN DOJENJA OBILJEŽEN U ISTARSKIM DOMOVIMA ZDRAVLJA

$
0
0

Patronažne sestre Istarskih domova zdravlja su  07. kolovoza,  povodom Svjetskog tjedna dojenja, koji se  pod sloganom “Osnaživanjem roditelja – omogućujemo dojenje”  u prostorije patronaže u ispostavi Rovinj  pozvale  mame i tate s bebama, trudnice i članove obitelji, da uz druženje i radionice podrže tu inicijativu. Pružanje potpore ključno za ostvarivanje ciljeva dojenja, a odaziv je  pokazao  da u Istri dojenje ima potporu.




Dr. Elvis Černeka, voditelj ispostave Buzet položio specijalistički ispit iz kliničke radiologije

$
0
0

Dr. Elvis Černeka, voditelj ispostave Buzet, je dana  18.07.2019. godine položio  specijalistički ispit iz kliničke radiologije u KBC Rijeka. Dr. Černeka će raditi u ispostavama Pazin i Buzet,  koje su desetljećima bile bez stalnog radiologa, tako da će dostupnost i kvaliteta radiološke i ultrazvučne dijagnostike u unutrašnjosti Istre biti na neusporedivo višem nivou.

Prezentacija projekta IDZ-a, “Istra bez karijesa” u Ministarstvu zdravstva

$
0
0

U okviru rada Nacionalnog povjerenstva za djelatnost dentalne medicine Ministarstva zdravstva u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo 28.8.2019. u Ministarstvu zdravstva održan je stručni skup na temu Razmjena iskustava u unapređenju oralnog zdravlja.

Na stručnom skupu su govorili naši istaknuti stručnjaci za preventivnu stomatologiju i zaštitu oralnog zdravlja uz gosta iz Slovenije, prim.dr. Leškošeka,  koji je govorio i zaštiti oralnog zdravlja u Sloveniji.

Istarski domovi zdravlja su bili pozvani govoriti o svom projektu „ Istra bez karijesa“ , kojeg je prezentirao Kristijan Dujmenović, dr. dent. med,  voditelj Ispostave Pula i član projektnog  tima. Projekt je pobudio veliko zanimanje sudionika zbog svog koncepta koji je jedinstven  u Hrvatskoj i iznimnih rezultata koje je postigao nakon samo dvije godine provođenja.

https://www.hzjz.hr/sluzba-javno-zdravstvo/odrzan-strucni-skup-razmjena-iskustava-u-unaprjedenju-oralnog-zdravlja/

https://zdravlje.gov.hr/vijesti/odrzan-strucni-skup-razmjena-iskustava-u-unaprjedjenju-oralnog-zdravlja/3725

 

IZVJEŠĆE S 4. KONFERENCIJE O PALIJATIVNOJ SKRBI „ Izvrsnost u palijativnoj skrbi “

$
0
0

Od 4. do 6. listopada 2019. u hotelu Parentium Plava Llaguna u Poreču održana je 4. konferencija o palijativnoj skrbi s međunarodnim sudjelovanjem “ Izvrsnost u palijativnoj skrbi“ ,  koja je okupila više od 350  liječnika, medicinskih sestara, socijalnih radnika, psihologa i duhovnika.  Konferenciju su organizirali Istarski domovi zdravlja, Hrvatsko  društvo za palijativnu medicinu i Liga protiv raka Pula,  pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva, Istarske županije i Grada Poreča.  Osim naših vodećih stručnjaka, na konferenciji su sudjelovali i ugledni stručnjaci iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Italije,  Poljske, Slovenije, Srbije i Velike Britanije.

U posljednjih nekoliko godina pratimo ubrzani napredak hrvatske palijativne skrbi. Na konferenciji smo željeli potaknuti diskusiju o kvaliteti palijativne skrbi koju pružamo, etičkim izazovima u kliničkom radu i sadržaju izvrsnosti u palijativnoj skrbi. Izvrsnost u palijativnoj skrbi nije cilj nego način postizanja cilja, opredijeljenost za stalno unapređivanje i razvoj palijativne skrbi. Primjena etičkih principa, kvaliteta skrbi, evaluacija i istraživanje su dobri pokazatelji izvrsnosti palijativne skrbi.

Kroz tri dana konferencije sudionici su aktivno sudjelovali u raspravama nakon plenarnih predavanja, prezentacija provoditelja skrbi a osobito tijekom radionica i panel diskusije.

 Skup je završio panel diskusijom o integriranoj palijativnoj skrbi - suradnji obiteljskih liječnika i specijalističke palijativne skrbi.  U panel raspravi sudjelovali su i dopredsjednica Hrvatske liječničke komore  i predsjednica KOHOMa,  dr. Vikica Krolo i predsjednik HDODa dr. Dragan Soldo.  

Na početku panel diskusije smo se podsjetili  izlaganja dr. Anne Sykes, obiteljske liječnice iz Londona, koja je na konferenciji govorila o organizaciji PS u Engleskoj. Standard u engleskoj palijativnoj skrbi je „Golden Standard Framework“ (GSF), strukturirani model suradnje obiteljskih liječnika i specijalističke izvanbolničke skrbi, kojeg je osmislila obiteljska liječnica dr. Keri Thomas. Iako ne postoji obaveza za njegovim provođenjem,  model  je opće prihvaćen i temelj je palijativne skrbi u Engleskoj.

Postavljeno je pitanje: koliko smo mi daleko od takvog modela suradnje i razvija li se naša palijativna skrb u tom pravcu.

Razvila se je dinamična i dobro fokusirana diskusija iz koje izdvajamo nekoliko razmišljanja i prijedloga:

  • Skrb o teško bolesnim i umirućim bolesnicima ne započinje uvođenjem MPT ili palijativnih odjela već je o njima od uvijek  skrbila i skrbi primarna zdravstvena zaštita. Palijativni pacijent za  vrijeme bolesti  90% vremena boravi u svom domu pa je suradnja izvanbolničke specijalističke palijativne skrbi i liječnika OM je presudna za kvalitetu skrbi.  

-U razvoju specijalističke PS se je išlo naprijed velikim koracima, a  nedovoljno se radi  na osnaživanju opće PS kroz edukacije, kao ni na sustavnom razvoju komunikacijskih modela između dva ključna stupa palijativne skrbi.  

  • Važno je izbjeći  „preuzimanje pacijenta“ od strane specijalističke  palijativne skrbi. Oba sustava trebaju zajednički brinuti o pacijentu, koji  ostaje pacijent izabranog liječnika koji vodi liječenje i treba biti informiran i upućen u sve što se događa s njegovim pacijentom.  Mobilni palijativni tim može uključiti samo liječnik OM. Takav način rada se, prema riječima  dr.  Julijane Verebes,  voditeljice odjela palijativne skrbi na Sveučilišnoj klinici u Grazu provodi u Austriji,  a kako je navedeno i u  Ujedinjenom Kraljevstvu. Svatko može kontaktirati palijativni tim, ali obiteljski liječnik mora dati pristanak za uključivanje palijativnog tima.  Na takav način funkcionira i palijativna skrb u Istri. Ako Mobilni palijativni tim pozove član obitelji ,  liječnik iz MPT kontaktira izabranog liječnika  oko uključivanja  MPT.
  • Liječnici OM  zbog preopterećenosti ne stižu  komunicirati oko svog pacijenata koliko bi bilo potrebno , te je naglašena važnost rasterećenje ordinacija OM od administrativnog  i svakog drugog nepotrebnog posla. Veliki je problem teška dostupnost liječnika OM telefonom, a  isto je s bolničkim liječnicima, do kojih se  također teško dolazi.  Na rješavanju tog problema treba sustavno raditi,  a jedno od rješenja su informatička rješenja.
  • Male županije su u prednosti jer je lakše dogovoriti suradnju i  komunikaciju liječnika OM i bolničkih liječnika i MPT. 
  • PS se ne razvija kroz akcije,  mora postojati kontinuitet razvoja.
  • Razvoj palijativne skrbi ide iz regija prema nacionalnom razvoju. Potrebna je povezanost, ali mi trebamo davati inpute MZ i HZZO, jer u tim tijelima ne sjede stručnjaci za PS.
  • Uključivanje stomatologa u palijativne timove u zajednici  zajednici je primjer cjelovitosti pristupa u PS : važan je svaki simptom , sve  što čovjeku otežava život,  a ne samo liječenje  osnovne bolesti.

-Nužno je definirati PS u okviru sustava socijalne skrbi, jer domovi za starije i nemoćne nemaju registriranu djelatnost za PS, pa se službeno ne može započeti sa edukacijom u domovima za socijalnu skrb,  sve ovisi o volji ravnatelja. Predlaže se izmjena zakonskog okvira prema nadležnim ministarstvima (MZ i Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku) , kako bi se dio stacionarnih kapaciteta mogao preusmjeriti u palijativne jedinice/krevete/hospicije.

Ante Ivančić dr.med.

Predsjednik organizacijskog odbora

dr.sci. Julijana Franinović Marković dr. med.

Predsjednica Programskog odbora

Svečano otvorena novoizgrađena Zdravstvena stanica u Vodnjanu

$
0
0

U petak 08. studenoga 2019. godine,  u nazočnosti  župana Istarske županije gospodina Fabrizia Radina, saborskog zastupnika gospodina Antuna Klimana, gradonačelnika Grada Vodnjana gospodina Klaudia Vitasovića, te brojnih drugih uzvanika iz političkog i javnog života Istarske županije službeno je otvorena novoizgrađena Zdravstvena stanica u Vodnjanu.

Projekt je realiziran suradnjom Istarskih domova zdravlja, Istarske županije i Grada Vodnjana, pri čemu je  Grad Vodnjan ustupio zemljište i prenio pravo građenja Istarskim domovima, financirao izradu projektne dokumentacije i  uređenje parkirališta i okoliša, dok su Istarski domovi zdravlja i Istarska županija u jednakom omjeru preuzeli plaćanje kredita za izgradnju objekta čija je vrijednost 2.973.000,00 kuna.

Zdravstvena stanica ima 360 m2 ukupne površine,  od kojih je 272 m2 korisne površine  i u njoj su smještene dvije ordinacije obiteljske medicine, patronažna djelatnost,  djelatnost zdravstvene njege u kući, te prostor za jednu stomatološku ordinaciju.

Istovremeno s otvorenjem Zdravstvene stanice u njezinoj je neposrednoj blizini otvorena novoizgrađena ljekarna u vlasništvu Istarskih ljekarni, što zajedno čini iznimno vrijedan kompleks koji unaprjeđuje dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite  stanovnicima  grada Vodnjana  i okolnih mjesta.

 

U ispostavi Buzet svečano otvorena renovirana ljekarna

$
0
0

Nakon 2 mjeseca radova završeno je renoviranje ljekarne u Ispostavi Buzet Istarskih domova zdravlja. Tim povodom je 28. studenoga upriličeno i svečano otvorenje renovirane ljekarne koju su zajedno otvorili ravnatelj Istarskih domova zdravlja, dr. Ante Ivančić, voditelj ispostave Buzet, dr. Elvis Černeka i voditeljica odjela  ljekarni, mr.pharm. Angelina Orbanić.

Vrijednost radova, namještaja i opreme iznosi  230 000 kn. Svečanosti otvaranja prisustvovali su mnogi zdravstveni radnici s područja grada Buzeta i drugih dijelova Istre , dogradonačelnica Grada Buzeta gospođa Ana Pernić te brojni poslovni partneri i predstavnici farmaceutske industrije.

Preuređenjem su se stvorili puno ugodniji i funkcionalniji prostori za građane i djelatnike ljekarne. Ljekarna je ''otvorenog'' tipa u kojem su svi artikli osim lijekova lako dostupni kupcima.

 


POREČ: DONACIJA OD 300 TISUĆA KUNA – Kupljen novi ultrazvuk za ginekološku ambulantu

$
0
0

To je nastavak aktivnosti Grada Poreča nakon nabave vozila i odjeće za djelatnike 'hitne', plaćanja smještaja liječnicima Hitne, ginekologinji i voditelju laboratorija te osiguravanja nadstandarda hitne medicinske pomoći, naveo je Peršurić

Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić i ravnatelj Istarskih domova zdravlja Ante Ivančić potpisali su jučer ugovor za financiranje nabave opreme za Dom zdravlja Poreč. Radi se o nabavi dijagnostičkog ultrazvučnog uređaja za potrebe ginekološke ambulante Doma zdravlja Poreč, vrijednom 300 tisuća kuna, čiju je nabavu sa 150 tisuća kuna financirao Grad Poreč, dodatnih 100 tisuća Valamar Riviera te 50 tisuća Plava laguna.

Zdravstveni nadstandard

- U proteklom razdoblju donirali smo EMNG aparat vrijedan 120 tisuća kuna, potom CRP i ostale aparate vrijedne oko 38 tisuća kuna, za što su sredstva skupljena prodajom karata za emisiju Lijepom našom, a sada zajednički nabavljamo ultrazvuk za ginekološku ordinaciju, rekao je gradonačelnik Peršurić.

Nabava aparata, dodao je, građankama Poreča i Poreštine omogućuje potpunu, bolju i bržu uslugu i zasigurno je neophodna za kvalitetno funkcioniranje ordinacije.

- To je nastavak aktivnosti Grada Poreča u investiranje s ciljem zadržavanja zdravstvenog standarda za naše sugrađanke i sugrađane i stanovnike cijele Poreštine, poput nabave vozila i odjeće za djelatnike Hitne medicinske pomoći, plaćanja smještaja liječnicima Hitne, ginekologinji i voditelju laboratorija, osiguravanja nadstandarda hitne medicinske pomoći te plaćanja dopunskog zdravstvenog osiguranja porečkim umirovljenicima, naveo je Peršurić i zahvalio se Valamar Rivieri i Plavoj laguni na ovoj vrijednoj donaciji i brizi za zajednicu.

Dodao je i kako ova nabava nije u ingerenciji Grada, ali Grad želi pomoći uvijek u okviru financijskih mogućnosti pa, ako se svake godine radi pomalo, napravit će se puno toga, zaključio je.

Kvalitetnija dijagnostika

Ravnatelj Ivančić zahvalio je gradonačelniku na angažmanu oko prikupljanja donacije, napomenuvši kako ginekološka ambulanta u Poreču trenutno koristi aparat koji je također bio donacija Grada prije desetak godina.

- Novi nabavljeni aparat je aparat visoke klase i nove generacije, proizvođača General Electric te donosi kvalitetu, ali i brojne softvere koji donose kvalitetniju dijagnostiku. Doktorice iz ordinacije su u probnom radu izrazile veliko zadovoljstvo performansama novog aparata i zasigurno će im rad odsad biti ugodniji i lakši, rekao je Ivančić i pohvalio suradnju s lokalnim samoupravama, napomenuvši kako to nije nužno slučaj i u ostalim dijelovima zemlje. - Osim nabave aparata, Poreč je prvi krenuo i s financiranjem smještaja deficitarnim liječničkim kadrovima i nadam se da ćemo ovako dobro nastaviti surađivati i u budućnosti, zaključio je Ivančić.

Istarski domovi zdravlja pokrit će troškove PDV-a, a aparat, koji je ovaj tjedan dostavljen Domu zdravlja Poreč će, po instalaciji u ordinaciji, biti odmah stavljen u funkciju.

Izvor: Glas Istre

Donacijom slika obogaćeni prostori stacionara ispostave Umag

$
0
0

Polaznici tečaja crtanja i slikanja,  koji djeluje pri Učilištu za treću životnu dob Pučkog otvorenog učilišta „Ante Babić“ Umag, donirali su svoje radove Stacionaru  Doma zdravlja Umag. Profesorica  Jelena Zec, voditeljica tečaja crtanja i slikanja, rasporedila  je radove u prostor hola, hodnika i po sobama pacijenata. Ravnateljica Učilišta  Tatjana Vujić, izrazila je veliko zadovoljstvo što se na ovaj način pacijentima uljepšao i oplemenio prostor lijepim slikama, veselih boja. Pročelnik UO za opće poslove i društvene djelatnosti,  Slaviša Šmalc, istaknuo je da se nada da će se na ovaj način i osobama koje im dolaze u posjet, uljepšati trenuci susreta. Ravnatelj Doma zdravlja Umag  dr. Danijel Ferlin  i voditeljica Stacionara  dr. Emanuela Penko  upoznali su prisutne s radom stacionara i zahvalili su svim polaznicama tečaja na njihovim slikama, a Učilištu Umag na lijepoj gesti, koja je razveselila korisnike i djelatnike Stacionara Umag. Autori i donatori  čije slike krase prostorije Stacionara  su: Slavica Renko, Iskra Maksimović, Nerina Savian,  Duša Koraca, Branka Koraca, Sergio Demark, Neda Štefek, Mirjana Kozlović, Rasima Samardžić i Jelena Periša.

 


 

 

 

U ispostavi Pazin obilježen Svjetski dan bolesnika

$
0
0

Svjetski dan bolesnika i ovu godinu je obilježen  u Ispostavi Pazin, a povodom  nabave novog ultrazvučnog uređaja i završetka radova na uređenju prostora ordinacija opće medicine. Ultrazvučni uređaj vrijedan je 643.750 kn s PDV om, a nabavu  su pomogli Grad Pazin sa  160.000 kn, Sindikat umirovljenika Pazin koji je organizacijom humanitarnog koncerta i drugim akcijama prikupio 91.530 kn, a posebno treba istaknuti osobnu donaciju od 84.000 kn gospođe Dušica Hoban,  Pazinjanke koja živi u Londonu. Ravnatelj IDZ a, dr Ivančić  zahvalio je svim donatorima i istaknuo važnost sudjelovanja lokalne zajednice u podizanju kvalitete zdravstvene zaštite, a  skupu su se obratili pazinski gradonačelnik, gospodin  Renato Krulčić, predsjednica Sindikata umirovljenika gospođa Mirjana Monas, gospođa Dušica Hoban i predstavnici drugih udruga koje su sudjelovale u ovoj vrijednoj donaciji. Za 2020. godinu su najavljene nove akcije prikupljanja sredstava za našu Ispostavu u Pazinu.

U Ispostavi Umag pušten u rad novi UZV aparata

$
0
0

Dana 24. siječnja u Ispostavi Umag održana je mala svečanost povodom puštanja u rad  novog ultrazvučnog aparata. Radi se o aparatu marke Aloca -  Hitachi čija je vrijednost 375.000 kn sa PDV om. Radi se o uređaju visoke klase kojim se može provoditi široki spektar pretraga a između ostalog dijagnostiku bolesti srca i krvnih žila.  Nabavu uređaja su u velikom djelu financirali građani Umaga koji su nizom humanitarnih akcija u organizaciji grada Umaga prikupili 300.000 kuna. Posebno treba naglasiti da ispostava Umag od nedavno  ima i novog specijalistu radiologije i UZV dijagnostike, dr. Sabinu Žužić koja je u prosincu 2019. položila specijalistički ispit, a uređaj će koristiti i  kardiologinja  dr. Daniela Germin Petrović. Zahvaljujući tome  ultrazvučna i radiološka dijagnostika u Ispostavi Umag će poslije dugo godina raditi punim pogonom.

Okupljene su pozdravili,  ravnatelj IDZ a, dr. Ante Ivančić, voditelj Ispostave Umag, dr. Daniel Ferlin i  zahvalili se na vrijednoj donaciji, a gradonačelnik Umaga Vili Bassanese naglasio je da Grad Umag kontinuirano  pomaže u poboljšanju kvalitete zdravstvene zaštite svojih građana i da to namjerava i dalje činiti.

U Istarskim domovima zdravlja otvorene izdvojene ordinacije u kojima će se primati pacijenti pod sumnjom na zaraženost koronavirusom.

$
0
0

Odluka

  1. U svim ispostavama Istarskih domova otvaraju se izdvojene ordinacije u kojima će se primati  pacijenti pod sumnjom na zaraženost  koronavirusom.

U Ispostavama: Labin, Pazin, Poreč, Pula, Rovinj i Umag pacijenti se primaju od 0-24 sata , a u ispostavi Buzet od 7-20 sati.

 

Lokacije izdvojenih ordinacija su:

  • Ispostava Buzet – Naselje Goričica 1
  • Ispostava „dr.Lino Peršić“ Labin – Svetog Mikule 2
  • Ispostava Pazin – Jurja Dobrile 1
  • Ispostava Poreč – M. Gioseffi 2
  • Ispostava Rovinj – Matteo Benussi 6
  • Ispostava Umag – E. Pascali 3 A

 

Lokacije i radno vrijeme u Ispostavi Pula je:

- od ponedjeljka do petka od 7,00 do 20,00 i subotom od 7,00 do 14,00 na adresama:

  • Flanatička 27
  • Palladiova 22

- radnim danom od 20,00 -7,00 , subotom od 14,00 do 7,00 , nedjeljom i blagdanom od 7,00 do 7,00 , pacijenti se primaju na adresi:

  • Zagrebačka 30 ( zgrada Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije)

 

Radi dostupnosti pacijentima pod sumnjom na zaraženost virusom Covid-19 uvode se telefonski brojevi na koje su liječnici dostupni od 0-24 sata:

Ispostava Buzet 095/4321 882
Ispostava Labin 095/4321 881
Ispostava Pazin 095/4321 875
Ispostava Poreč 095/4321 876
Ispostava Pula 095/4321 879
Ispostava Rovinj 095/4321 874
Ispostava Umag 095/4321 880

 
 
Korisni linkovi:
Najnoviji podaci o koronavirusu
Što sve trebamo znati o koronavirusu?
Preporuke Ministarstva zdravstva - preuzmi letak (2019 -nCoV)
 
 

Ova odluka stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se od 23.03.2020. godine.

Nova lokacija ambulante posebnog dežurstva pedijatrije u Puli

$
0
0

Ambulanta posebnog dežurstva pedijatrije u Puli je preseljena u novu zgradu bolnice. Radno vrijeme ambulante za vrijeme epidemije Covid 19 virusom je nedjeljom i praznikom od 10 do 18 h.

Ulaz je u isti kao za pedijatrijski odjel, ambulanta je u prizemlju.

Čestitka povodom Međunarodnog dana sestrinstva

$
0
0

Drage kolegice i kolege,

Iskrene čestitke povodom Dana sestrinstva.

Ova je godina Međunarodna godina medicinskih sestara i primalja, ali godina posebnih izazova  naše stručnost i  profesionalnosti.

Dostojanstveno   smo  pokazale da smo pripadnice najveće zdravstvene profesije u svijetu spremne na sve zahtjeve zdravstvene struke.

Svakodnevno, većina pacijenata pokazuje povjerenje i poštovanje koje zaslužujemo.

Dajte da se vaš glas čuje i s dostojanstvom i profesionalnošću širite dokaze o našoj ulozi edukatorica, zagovornica vođa, njegovateljica, asistentica.

Vi ste  temelj dobre zdravstveno socijalne skrbi.

Budite ponosni na svoje vrijednosti , na izbor svoje profesije  i neka načela sestrinske skrbi budu vaša nit vodilja!

S poštovanjem,

Davorka Rakić,dipl.med.techn.


DUJMENOVIĆ KRISTIJAN, DR.MED.DENT IZABRAN U NASTAVNO ZVANJE PREDAVAČA NA KATEDRI ZA DENTALNU MEDICINU

$
0
0
Dujmenović Kristijan, dr.med.dent. voditelj ispostave Pula u Istarskim domovima zdravlja, na prijedlog prof. dr. sc. Aleksandra Včeva dr. med., dekana Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo, Sveučilišta u Osijeku, Fakultetsko vijeće izabralo je u nastavno zvanje predavača iz znanstvenog područja Biomedicine i zdravstva, znanstvenog polja dentalne medicine na Katedri za dentalnu medicinu i zdravstvo, za nastavnu bazu Pula.

ODRŽAN MEĐUNARODNI KONGRES DRUŠTVA NASTAVNIKA OBITELJSKE MEDICINE S TEMOM: MEDICINSKE SMJERNICE U SVAKODNEVNOJ PRAKSI OBITELJSKIH LIJEČNIKA

$
0
0

Prošli vikend od 7.03. do 10.03. 2019. g u Zagrebu je održan međunarodni kongres Društva nastavnika obiteljske medicine s temom : Medicinske smjernice u svakodnevnoj praksi obiteljskih liječnika.

Na kongresu su osim predavanja i i radionica bili izloženi i posteri. Od ukupno 27 izloženih postera prvo mjesto osvojili su ponovo Istarski domovi zdravlja, mlada nada obiteljske medicine specijalizantica dr. Tamara
Fable i njena mentorica dr. Karmela Bonassin . Posterom je istaknuta važnost individualnog pristupa pacijetu uz medicinu temeljenu na dokazima te važnost zajedničkog dogovora prilikom odluke o liječenju.

POTPISAN UGOVOR O SUFINANCIRANJU ZDRAVSTVENE STANICE U ŽMINJU

$
0
0

 

Dana 22. ožujka u prostorima Općine Žminj upriličena je mala svečanost potpisivanja Ugovora o  donaciji u iznosu 50.000,00 kn koju je Općina Žminj namijenila za adaptaciju prostora zdravstvene stanice u Žminju.  Ugovor su potpisali načelnik Općine Žminj, Željko Plavčić i ravnatelj Istarskih domova zdravlja, Ante Ivančić, dr. med., uz najavu načelnika da u sljedećoj godini namjeravaju donirati još 50.000,00 kn.

Svečanosti su prisustvovali voditeljica ispostave Rovinj, Karmela Bonassin, dr.med.spec.obiteljske medicine koja je ujedno i liječnica obiteljske medicine u toj zdravstvenoj stanici i mr.sc. Sonja Fabris Ivšić, dr.med.spec.obiteljske medicine

Istarski domovi zdravlja su od 2014. do danas uložili 236.000,00 kuna u uređenje zdravstvene stanice u Žminju, a ova donacija će doprinijeti da se završi kompletno uređenje zdravstvene stanice čija vrijednost se procjenjuje na 130.000,00 kuna.

DAN ZDRAVLJA

$
0
0

Patronažne sestre Istarskih domova zdravlja radno su provele Dan zdravlja dajući savjete za zdraviji život i promovirajući zdrav stil života.

Glavne sestre ispostava ugostile su patronažne sestre iz Pirana u susjednoj Sloveniji.

Ovogodišnji slogan Dana zdravlja je „Univerzalna zdravstvena pokrivenost-zdravstvena zaštita za sve“.

Cilj je da svatko može dobiti potrebnu skrb kad im je potrebna  i to upravo u svojoj lokalnoj zajednici, što je jedno od principa primarne zdravstvene zaštite čiji su Istarski domovi zdravlja temeljni nositelj u županiji.

POSJET BEOGRADSKOG LIJEČNIKA NAŠOJ PALIJATIVI

$
0
0

Od 9. i 10. svibnja Istarske domove zdravlja je posjetio dr. Nemanja Milovanović, liječnik na Odjelu za kućno liječenje, njegu i palijativno zbrinjavanje Doma zdravlja Voždovac u Beogradu .

Posjeta je dogovorena nakon prezentacije dr. Bilića o radu djelatnosti za palijativnu skrbi u Istarskim domovima zdravlja na kongresu u Zagrebu prošle godine, koja je zainteresirala mnoge pa i dr. Milovanovića.

Nastojali smo našem gostu pripremiti sadržajan program. Od ravnatelja, dr. Ivančića dobio informacije o radu naše ustanove , posebno o organizaciji palijativne skrbi u Istri, susreo se je s članovima našeg palijativnog tima , bolničkim palijativnim timom OB Pula i njegovim voditeljem s dr. Bruminijem , a imao je priliku, u kućnoj posjeti s kolegama, vidjeti kako u praksi izgleda palijativna skrb koju pružamo,

Prema riječima dr. Milovanovića, to je bio zanimljiv i koristan posjet i vjerujemo, početak suradnje naše ustanove sa stručnjacima i institucijama za palijativnu skrbi u Srbiji.

Viewing all 196 articles
Browse latest View live